Do końca roku Ukraina planuje otworzyć nowe konsulaty w Rzeszowie i Poznaniu

Do końca roku Ukraina planuje znacząco rozszerzyć swoją dyplomatyczną obecność w Polsce. Jak informują Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy oraz agencja Ukrinform, mowa o otwarciu dwóch nowych placówek konsularnych w Rzeszowie i Poznaniu.
Poinformował o tym wiceminister spraw zagranicznych Andrij Sybiha podczas wystąpienia w Radzie Najwyższej. Podkreślił, że Polska jest obecnie domem dla drugiej co do wielkości ukraińskiej diaspory na świecie, obejmującej zarówno społeczność autochtoniczną, jak i nowo przybyłych obywateli Ukrainy.
„Mówimy o około milionie osób. Będziemy wzmacniać naszą obecność konsularną. Zaplanowane jest otwarcie dwóch dodatkowych placówek konsularnych w Rzeszowie i Poznaniu" – zaznaczył Sybiha.
Ponadto planowane jest podniesienie rangi obecnego konsulatu w Gdańsku do poziomu Konsulatu Generalnego Ukrainy.
Ministerstwo poinformowało również, że analogiczne rozszerzenie sieci konsularnej jest przygotowywane w innych krajach, gdzie przebywa znaczna liczba Ukraińców, w tym w Rumunii, Słowacji, Niemczech i Francji.
Jak podaje Ukrinform, Ukraina wyraziła również zainteresowanie budynkiem byłego Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Poznaniu, który jest obecnie zwalniany po wydaleniu rosyjskich dyplomatów.
Na podstawie: MSZ Ukrainy, Ukrinform