42% Ukraińców jeszcze nie korzystało z usług medycznych w Polsce – badanie

42% ukraińskich uchodźców w Polsce nie skorzystało z żadnych usług medycznych przez wszystkie osiem miesięcy trwania wojny. 28% respondentów uważa, że medycyna na Ukrainie jest wyższej jakości niż w Polsce. Jednocześnie 21% ocenia poziom usług jako zbliżony, a jedynie 9% uważa, że polska medycyna przewyższa ukraińską.
Badanie przeprowadził ośrodek analityczny międzynarodowej agencji rekrutacyjnej Gremi Personal wśród 1210 Ukraińców, którym udało się znaleźć zatrudnienie po 24 lutego 2024 roku.
Firma informuje, że przed rozpoczęciem pełnoskalowej wojny pracodawcy zapewniali ubezpieczenie medyczne absolutnie wszystkim zatrudnianym pracownikom.
Jednak wszyscy ukraińscy uchodźcy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego, uzyskali dostęp do bezpłatnej państwowej opieki zdrowotnej wraz z numerem PESEL, co w praktyce przyznaje Ukraińcom takie same prawa i dostęp do usług jak obywatelom polskim. Bezpłatna opieka medyczna w Polsce działa na tej samej zasadzie co na Ukrainie – najpierw rejestracja do lekarza pierwszego kontaktu, a następnie możliwość uzyskania skierowania do specjalisty. Bardzo często jednak na wizytę u specjalisty trzeba czekać kilka miesięcy, co jest typową praktyką dla niemal wszystkich Europejczyków.
„Przypuszczamy, że właśnie ten czynnik wpłynął na opinię Ukraińców o wyższości usług medycznych na Ukrainie. Jednak powszechnie wiadomo, że europejska infrastruktura medyczna jest lepiej rozwinięta, a Polska nie jest wyjątkiem" – mówi Anna Dżobolda, dyrektorka działu rekrutacji Gremi Personal, która bada procesy migracyjne.
Ekspertka dodaje, że wszyscy zatrudnieni Ukraińcy mają możliwość skonsultowania się z ukraińskojęzycznym lekarzem pierwszego kontaktu. Pomimo to badanie wykazało, że niemal połowa Ukraińców nie zwróciła się jeszcze do lekarza.