Zatrudnianie pracowników z Azji – samemu czy z agencją?
Twoja firma potrzebuje dodatkowego wsparcia i rąk do pracy? Masz problem ze znalezieniem pracowników na polskim rynku? Rozwiązaniem tych problemów może być personel z Azji.
Możesz sam zatrudnić obcokrajowców, ale może też pomóc Ci w tym agencja pracy. Na co się zdecydować? I co bardziej ci się opłaca? Wyjaśniamy.
Zatrudnianie pracowników z Azji – dlaczego warto?
Zatrudnianie pracowników z Azji jest korzystne z perspektyw pracodawców z trzech powodów.
Po pierwsze – jest to sposób na uzupełnienie luki kadrowej. Na niedobór pracowników narzekają zwłaszcza pracodawcy z branży budowlanej, produkcyjnej i przetwórczej. Z tego powodu cierpi też przemysł lekki. Brak personelu oznacza mniej wydajne funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Może się to przełożyć na opóźnienie w zamówieniach i na gorszą reputację firmy.
Chętne ręce do pracy czekają na polskich przedsiębiorców między innymi w Azji. Wśród tysięcy osób znajdziesz odpowiednich pracowników na nieobsadzone stanowiska. Tym samym podkręcisz wydajność firmy i w pełni wykorzystasz potencjał zakładu przetwórczego, produkcyjnego czy magazynu.
Warto przeczytać nasz artykuł Jak zatrudnić pracownika z Azji?
Po drugie – zyskasz lojalny personel. Stosunek Azjatów do pracy i jej kultura w Azji znacznie różnią się od tego, jak odnoszą się do kwestii obowiązków zawodowych Polacy. Pracownicy z Kazachstanu czy Indii przykładają wielką wagę do rzetelnego wykonywania obowiązków oraz szanują samego pracodawcę. Są lojalni i jeśli zapewni się im odpowiednie warunki, nie będą chcieli zmienić swojego stanowiska.
Po trzecie – będziesz mieć personel, który rzeczywiście chce pracować. Już samo przebycie tysięcy kilometrów, aby zacząć pracę w innym kraju, świadczy o determinacji Azjatów. Zarobki proponowane przez polskie firmy są często kilkukrotnie wyższe niż kwoty, które zarabiali oni do tej pory.
Pracownik z Azji zarabia, aby zapewnić godny byt rodzinie, która została w domu, a z czasem prawdopodobnie zechce zaoszczędzić i urządzić się w Polsce. Dlatego zatrudniony Azjata pracuje sumiennie, chętnie bierze nadgodziny i jest gotowy do pracy na zmiany. Tacy pracownic są bardzo pożądani przez pracodawców.
Wszystko przemawia za tym, aby zaufać azjatyckiemu personelowi i zatrudniać go w polskich firmach. Jednak pracodawców, którzy zdecydują się na samodzielne załatwienie wszystkich procedur, czeka długa droga z wieloma biurokratycznymi wybojami.
Jacy pracownicy z Azji chcą pracować w Polsce?
Do Polski przyjeżdżają i myślą o przyjeździe pracownicy z:
- Indii,
- Filipin,
- Turkmenistanu,
- Bangladeszu,
- Wietnamu,
- Kirgistanu,
- Pakistanu,
- Tadżykistanu,
- Nepalu,
- Kazachstanu
- Uzbekistanu.
Są to osoby o różnych kwalifikacjach, które znajdują zatrudnienie jako pracownicy fizyczni, w hotelach, dużych ośrodkach rekreacyjnych czy w gastronomii. Uzupełniają oni też lukę w najbardziej potrzebujących kadr branżach:
- w budownictwie,
- produkcji,
- przetwórstwie,
- w magazynach,
- w call center.
Pracownicy z Azji zwykle dobrze mówią po angielsku. Natomiast ci, którzy mieszkają w krajach byłego ZSRR, porozumiewają się też po rosyjsku. Azjaci, aby lepiej czuć się Polsce i nawiązywać kontakty, chętnie i szybko uczą się również języka polskiego.
Na czym polega rekrutacja pracowników z Azji?
Rekrutacja personelu z Azji wygląda wbrew pozorom w taki sam sposób, jak ma to miejsce w przypadku polskich kandydatów na stanowiska pracy. Liczą się kompetencje, kwalifikacje, uprawnienia, ukończone szkoły i kursy. Jednak przedsiębiorca, który chce samemu znaleźć azjatyckich pracowników, musi liczyć się z tym, że będzie czekać go długi i mozolny proces.
Już samo wyszukiwanie kandydatów na stanowiska pracy wśród Azjatów jest trudne. Przyszłego pracodawcę czekają dziesiątki rozmów – i to najczęściej online. Musi on też porównać kwalifikacje kandydatów i upewnić się, że sprawdzą się w pracy.
Dlatego niektórzy od razu decydują się na pomoc profesjonalistów od rekrutacji. Agencja pracy ma zwykle bazę prawników, wśród których prawdopodobnie znajduje się idealny kandydat na konkretne stanowisko.
Pracodawca szybko otrzyma propozycję pracowników i z pomocą eksperta wybierze odpowiadający mu personel. Oznacza to oszczędność czasu i możliwie najszybsze znalezienie pracowników.
Czy zatrudnianie pracowników z Azji jest związane z wieloma formalnościami?
Tak. To, ile formalności należy załatwić przed zatrudnieniem Azjaty w swojej firmie, może przyprawiać o zawrót głowy. Bywa, że mieszka on już w Polsce i szuka pracy przez agencje, co znacznie ułatwia skompletowanie dokumentacji. Takie sytuacje to jednak wyjątek. Pracodawca, który postanowi samodzielnie zatrudnić azjatyckiego pracownika, będzie musiał pokonać prawdziwy gąszcz formalności.
Test rynku pracy.
To, czy pracodawca będzie móc zatrudnić pracownika z Azji, zależy od tego, czy wakatu tego nie może objąć Polak. Zgodnie z przepisami to polscy bezrobotni mają pierwszeństwo w zatrudnianiu do pracy, o ile spełniają wymagania stawiane przez pracodawcę.
Przeczytaj nasz poradnik Jak zatrudnić cudzoziemców w Polsce?
Dlatego przedsiębiorca musi udać się do urzędu pracy i dać ogłoszenie dotyczące zatrudnienia na konkretnym stanowisku. Jeśli przez 14 dni żaden bezrobotny z Polski nie będzie zainteresowany danym wakatem, starosta wyda odpowiednią informację. Będzie z niej wynikać, że nie ma możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy polskimi pracownikami.
Zezwolenie na pracę.
W prawie wszystkich przypadkach, aby zatrudnić pracownika z Azji, potrzebne jest zezwolenie na pracę typu A. Dokument ten musi załatwić pracodawca mający w planach zatrudnienie azjatyckiego pracownika.
Do wniosku o zezwolenie na pracę należy dołączyć informację od starosty oraz wiele innych dokumentów – m.in. potwierdzających kwalifikacje zawodowe danej osoby czy wypis z KRS lub odpowiedniego innego rejestru. Obszerną dokumentację składa się w urzędzie wojewódzkim.
Wiza dla cudzoziemca z Azji.
Będzie on mógł ją zdobyć, jeżeli przyszły pracodawca prześle mu zezwolenie na pracę. To z tym dokumentem musi on udać się do placówki dyplomatycznej, aby otrzymać wizę na przyjazd do Polski. Cudzoziemiec jest też zobowiązany, aby przedstawić ubezpieczenie medyczne i dokumentację finansową. Powinno z niej wynikać, że jest w stanie utrzymać się w Polsce i pokryć koszty wyjazdu do swojego kraju.
Azjatyckiemu pracownikowi, który jest w złej sytuacji finansowej, można dać zaproszenie do Polski. Jest umieszczane w specjalnym rejestrze sporządzonym przez wojewodę. Zapraszający zobowiązuje się, że będzie ponosić koszty życia zaproszonego. Dzięki temu otrzymanie wizy przez Azjatę staje się możliwe.
By legalnie zatrudnić Azjatę, trzeba znać szereg przepisów i mieć sporo czasu. Dlatego opłaca się skorzystać z usług agencji pracy. To fachowcy, którzy zajmą się zarówno stroną prawną, jak i logistyką sprowadzenia azjatyckich pracowników.
W czym jeszcze może pomóc Ci agencja pracy?
Agencja pracy Gremi Personal oferuje wsparcie zarówno pracodawcom, jak i zatrudnionym pracownikom. Cudzoziemcy mogą liczyć na opiekę, pomoc w adaptacji i rozwiązywaniu problemów. Natomiast pracodawcy otrzymują m.in. wsparcie podczas procesu szkolenia załogi złożonej z obcokrajowców.
Ponadto agencje współpracują z analogicznymi firmami, które działają np. właśnie w Azji. Oznacza to sprawną rekrutację i szybkie załatwienie wszystkich formalności. W efekcie cudzoziemiec będzie mógł jak najszybciej podjąć pracę w Twojej firmie.
Zalety ze skorzystania z usług agencji pracy przemawiają same za siebie. Otrzymasz wsparcie kadrowe z Azji w możliwie najkrótszym czasie. Tym samym Twoja firma będzie mogła pracować pełną parą i przynosić jeszcze większe zyski!