85% Ukraińców w Polsce jest zadowolonych z poziomu zarobków w stosunku do posiadanych kwalifikacji. Jednocześnie 70% respondentów twierdzi, że co miesiąc udaje im się zaoszczędzić pieniądze. – wynika z najnowszego badania Centrum Analitycznego Gremi Personal.
Jednym z czynników wpływających na poziom satysfakcji pracowników jest wzrost wynagrodzeń w Polsce, co czyni kraj jeszcze bardziej atrakcyjnym dla migrantów zarobkowych. W 2025 roku w kraju wzrosło zarówno minimalne, jak i średnie wynagrodzenie. Średnie wynagrodzenie brutto w 2024 r. wyniosło 7 874 zł. W 2025 r. prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wyniesie 8 673,00 zł. W Ukrainie średnie wynagrodzenie również rośnie – w lutym br. wyniosło 23 500 UAH (ok. 2 000 zł), czyli niemal czterokrotnie mniej, niż w Polsce.
Wynagrodzenie jest jednym z kluczowych czynników wpływających na dynamikę rynku pracy i mobilność ukraińskich pracowników w Polsce. Badanie wykazało, że 23% respondentów zmieniło pracę dwukrotnie, 22% zmieniło pracę trzy razy, 17% – raz, a 9% – cztery razy. Jednocześnie 18% Ukraińców w ogóle nie zmieniło pracy, co może wskazywać na stabilność i zadowolenie z warunków pracy.
Centrum Analityczne porównało wyniki z danymi z badania przeprowadzonego w sierpniu 2023 roku. Wtedy największa pula respondentów – 50% – stwierdziła, że nigdy nie zmieniła pracy. 25% zmieniło pracę raz, 18% – dwa razy, 8% – trzy razy, a 4% zmieniało pracę więcej niż trzy razy pracę.
Analiza dynamiki rynku pracy pokazuje rosnącą mobilność ukraińskich pracowników w Polsce. Podczas gdy w 2023 r. większość respondentów pozostała w swojej pierwszej pracy, w 2025 r. coraz więcej migrantów zarobkowych zmienia pracodawcę w poszukiwaniu lepszych warunków. Może to wynikać zarówno ze wzrostu średniego wynagrodzenia, jak i rozwoju konkurencyjnego środowiska na rynku pracy, które zachęca pracowników do rozwoju kariery i znajdowania korzystniejszych ofert. A tymi zachętami już od dawna nie są karty na siłownię, tylko realna możliwość rozwoju i awansu, a w przypadku pracowników fizycznych – lepsze zakwaterowanie czy posiłek przez cały dzień, nie tylko lunch. Tak duża różnica w zarobkach między Polską a Ukrainą może zaważyć w kwestii powrotu obywateli tego kraju do ojczyzny po wojnie. Pytanie czy Polska będzie zainteresowana utrzymaniem Ukraińców na rynku pracy. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że ukraińscy migranci przyczynili się do wzrostu polskiego PKB o 0,5-2,4% rocznie. Ukraińcy stanowią około 5% całkowitej siły roboczej w Polsce. Jest to szczególnie ważne w kontekście starzejącego się społeczeństwa i niedoborów siły roboczej. Na razie 30 % Ukraińców w sondażach deklarują chęć powrotu do kraju po zakończeniu działań wojennych. – podsumowuje Yuriy Grygorenko, główny analityk Gremi Personal.
Badanie zostało przeprowadzone za pomocą kwestionariusza elektronicznego w okresie od stycznia do lutego 2025 roku na próbie 1085 respondentów.