Jako międzynarodowa agencja zatrudnienia, która specjalizuje się w zatrudnianiu cudzoziemców jesteśmy poważnie zaniepokojeni retoryką, która wybrzmiewa ostatnio w mediach.
Wspomniane w artykule 366 tysięcy wiz wydanych przedstawicielom narodowości afrykańskich i azjatyckich nie budzi naszych wątpliwości, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że w ostatnich latach wydawano ponad 700 tysięcy wiz rocznie. Zapotrzebowanie na pracowników na polskim rynku pracy jest ogromne, a cudzoziemcy obecnie stanowią jedynie 7% pracowników, podczas gdy w sąsiednich Niemczech udział ten wynosi 19%. Polska potrzebuje jeszcze więcej migrantów zarobkowych, a kluczowe pytanie powinno brzmieć czy przyjeżdżający są gotowi do pracy, a nie czy powinniśmy wydawać im wizy. Zamiast koncentrować się na ograniczeniach, powinniśmy przyjąć taką strategię migracyjną, która wspiera rozwój gospodarczy i odpowiada na potrzeby rynku pracy w obliczu nadchodzących inwestycji chociażby z KPO i rozwoju gospodarczego, który wygeneruje, a nie ograniczać wydawanie wiz. – komentuje Yuriy Grygorenko, główny analityk Gremi Personal.
Obecnie od kilku lat trwa rekordowo niskie bezrobocie – w lipcu br. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odnotowało je na poziomie 4,9 % – nawet poniżej średniej 5 %. Według Głównego Urzędu Statystycznego przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2024 r. w porównaniu z lipcem 2023 r. wzrosło nominalnie o 11 %. Jednocześnie rząd uszczelnia system wizowy, co doprowadziło do spadku wydanych wiz o 30 % i zamiast luzować ograniczenia – wprowadza kolejne ograniczenia: ponosi ceny wiz, a ostatnio wprowadził wizy dla obywateli Kolumbii. Jednocześnie rząd finalizuje prace nad Strategią Migracyjną 2025-2030 rozpoczęte na początku br. Proces przyjmowania strategii ma się zakończyć przed objęciem przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 1 stycznia 2025 roku. W dalszej kolejności na podstawie nowej strategii przygotowane zostaną projekty nowych aktów prawnych, wśród nich będzie m.in. nowelizacja ustawy o cudzoziemcach.