Pracodawca powinien mieć na uwadze, ze relacje między polskimi pracownikami opierają się obecnie bardziej na obyczajowości zachodniej, otwartości, bezpośredniości. Pracownicy z Ukrainy, których zwyczaje komunikacji bazują na kulturze wysokiego kontekstu, są bardziej ostrożni, wolniej budują zaufanie.
- Należy zrozumieć ostrożność w kontaktach, potrzebę wolniejszego budowania zaufania, zwyczaj czytania między wierszami, niemówienie wprost
Dystans pogłębiają typowe problemy związane z wyprowadzeniem się z własnego kraju do obcego miejsca, rozłąka z rodziną, niemożność łatwego porozumienia się ze względu na język, problemy ze zorganizowaniem życia w nowym miejscu zamieszkania, tęsknota za domem i ojczyzną.
Zrozumieć pracownika obcokrajowca. Czyli z jakimi problemami mierzy się człowiek podejmując pracę za granicą – czytaj
Wiemy, że na efektywność pracy Ukraińców bardziej wpływają dobre relacje niż stosowane procedury i funkcjonowanie w strukturze organizacyjnej radzimy postawić na:
- kształtowanie przyjaznych relacji w zespole, czy brygadzie:
czasem jeden miły gest może odmienić relacje i zmotywować do pracy (sprawdź, co na ten temat mówi nasz pracownik, Wiktor – obejrzyj)
- budowanie autorytetu w oparciu o empatię i cierpliwość
- dawanie poczucia bezpieczeństwa poprzez jasną komunikację oczekiwań i deklarację wsparcia, pomocy
- szczegółowe opisanie celów, zadań i odpowiedzialności pracownika, uprzedzenie pytań.
Należy pamiętać o komunikacji pozawerbalnej oraz o tym, że reakcja i pytania na prezentowany temat mogą pojawić się później, nie na forum spotkania. Warto wówczas uświadomić bezpośrednich przełożonych, że pracownik może bać się zadać pytanie, aby nie być posądzonym o brak umiejętności, wiedzy, zrozumienia.
Wspieramy klienta w zakresie:
- przygotowania czytelnej i atrakcyjnej oferty pracy,
- tłumaczenia dokumentów i podstawowych szkoleń na język zrozumiały dla pracownika
- budowania relacji lub rozwiązywania problemów, jeśli takie zaistnieją, podczas całego czasu trwania umowy (opieka dwujęzycznego koordynatora, dedykowana pracownikom infolinia pomocowa)
- zapewnienia komfortowego miejsca zamieszkania (blisko pracy, 2-3 osoby w pokoju, dobry standard)