
Podsumowanie wiadomości z rynku pracy w lutym
Luty 2025 to miesiąc intensyfikacji kontroli Straży Granicznej w firmach, które sprawdzają legalność zatrudnienia cudzoziemców. Z jednej strony, coraz więcej osób z zagranicy staje się częścią polskiego rynku pracy, z drugiej zaś – rośnie liczba nielegalnie zatrudnionych imigrantów. Kontrole Straży Granicznej oraz nowe przepisy dotyczące legalności zatrudnienia mają na celu poprawę sytuacji, ale rodzą również pytania o gotowość polskich firm na zmiany. Z jakimi wyzwaniami muszą zmierzyć się pracodawcy i jak nowa rzeczywistość wpłynie na rynek pracy w Polsce?
Niezapowiedziane kontrole Straży Granicznej – czy pracodawcy mają się czego obawiać?
Straż Graniczna zwiększa liczbę kontroli w firmach zatrudniających cudzoziemców oraz w hostelach pracowniczych. Celem inspekcji jest weryfikacja legalności zatrudnienia, a każde naruszenie przepisów może skutkować wysokimi karami – sięgającymi nawet 30 tys. zł.
Dla wielu przedsiębiorców to sygnał, że regulacje dotyczące zatrudniania obcokrajowców są coraz bardziej restrykcyjne, a ryzyko sankcji rośnie. Jakie konsekwencje mogą spotkać firmy w przypadku nieprawidłowości? Czy regularne kontrole wpłyną na rynek pracy i dostępność pracowników z zagranicy? Sprawdź, co te zmiany oznaczają dla polskiego biznesu i jak się do nich przygotować.
Szczegóły w artykule gremipersonal.com
Sejm rozpoczyna walkę z pracą na czarno wśród cudzoziemców
Nielegalne zatrudnienie cudzoziemców w Polsce to rosnący problem – według najnowszych danych Głównego Inspektoratu Pracy, w 2024 roku wykryto już 7,2 tys. takich przypadków. W odpowiedzi Sejm pracuje nad nowelizacją przepisów, która przewiduje surowsze kary dla nieuczciwych pracodawców oraz dodatkowe mechanizmy kontrolne.
Eksperci jednak ostrzegają, że samo zaostrzanie sankcji nie rozwiąże problemu, jeśli jednocześnie nie zostaną uproszczone procedury legalizacji pracy. Czy nowe regulacje pomogą ograniczyć szarą strefę, czy raczej zwiększą wyzwania dla firm zatrudniających cudzoziemców? Sprawdź, jakie zmiany mogą wejść w życie i jak wpłyną na rynek pracy.
Szczegóły w artykule money.pl
Polska coraz bardziej atrakcyjna dla cudzoziemców. Prawie 1,2 mln objętych ubezpieczeniem społecznym
Polski rynek pracy przyciąga coraz więcej zagranicznych pracowników. Z danych ZUS wynika, że pod koniec 2024 roku w systemie ubezpieczeń społecznych zarejestrowanych było niemal 1,2 mln cudzoziemców, z czego największą grupę – prawie 800 tys. – stanowią Ukraińcy. Rośnie także liczba pracowników z Białorusi, Gruzji oraz bardziej odległych krajów. Jakie branże najchętniej wybierają obcokrajowcy i jakie wyzwania stoją przed polskimi pracodawcami w kontekście rosnącej liczby zagranicznych pracowników?
Szczegóły w artykule infor.pl
Biznes apeluje o większą elastyczność w zatrudnianiu cudzoziemców
Organizacje pracodawców ponownie wzywają rząd do rezygnacji z obowiązkowych umów o pracę dla cudzoziemców zatrudnianych przez agencje pracy tymczasowej. Obawiają się, że taki wymóg ograniczy elastyczność rynku, zwiększy biurokrację i doprowadzi do wzrostu zatrudnienia w szarej strefie. Z drugiej strony, zwolennicy zmian argumentują, że to krok w stronę większej stabilności zatrudnienia i ochrony pracowników. Jakie będą konsekwencje dla firm i obcokrajowców? Sprawdź, jakie scenariusze rozwoju sytuacji przewidują eksperci i co to oznacza dla rynku pracy.
Szczegóły w artykule hrlaw.pl
Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców w Polsce – co się zmieni w 2025 roku?
W 2025 roku wchodzą w życie zmiany w przepisach dotyczących zatrudniania cudzoziemców. Nowe regulacje mają uprościć procedury administracyjne, wprowadzić pełną cyfryzację oraz zaostrzyć kary dla pracodawców zatrudniających nielegalnie. Dzięki nowelizacji obcokrajowcy będą mogli szybciej uzyskać zezwolenia na pracę, a firmy unikną długotrwałych formalności. Sprawdź, jakie zmiany czekają rynek pracy i w jaki sposób wpłyną na zatrudnianie obcokrajowców w Polsce.
Szczegóły w artykule doradcy365.pl