Sierpień przyniósł na polski rynek pracy wiele istotnych wydarzeń i zmian, które mogą wpłynąć na przyszłe funkcjonowanie pracodawców oraz pracowników. Zmiany legislacyjne, nieoczekiwane decyzje rządowe i nowe inicjatywy w Europie stawiają przed polskim rynkiem pracy kolejne wyzwania.
Od wprowadzenia obowiązku wizowego dla Kolumbijczyków, przez propozycje nowych regulacji dotyczących zatrudniania cudzoziemców, po zmiany w postrzeganiu bezpieczeństwa zatrudnienia – sierpień przyniósł wiele istotnych wydarzeń dla polskiego rynku pracy. Każdy z tych tematów budzi wiele emocji i niepewności dla pracodawców i pracowników. Warto przyjrzeć się bliżej tym wydarzeniom, aby zrozumieć, jakie będą miały długofalowe konsekwencje.
Czy to koniec z zatrudnianiem Kolumbijczyków w Polsce?
Piętnastego sierpnia rząd z dnia na dzień zaskoczył polskich pracodawców wprowadzeniem obowiązku wizowego dla obywateli Kolumbii. Ma być to spowodowane licznymi odnotowanymi przypadkami naruszeń zasad ruchu bezwizowego oraz łamania prawa pracowników z tego państwa. Czy zmiany prawne sprawią, że Kolumbia przestanie być atrakcyjnym kierunkiem w pozyskiwaniu pracowników? Z uwagą będziemy obserwować rozwój spraw w najbliższych miesiącach. Dowiedz się więcej.
Pierwszy niemiecki land pomaga Ukrainie w rekrutacji poborowych
Hesja – land położony w zachodniej części Niemiec – przestał wydawać dokumenty uprawniające do podróży zagranicznych ukraińskim mężczyznom w wieku poborowym. Decyzja władz Hesji ma na celu pomóc rządowi Ukrainy i doprowadzenie by Ukraińcy wracali do ojczyzny i odbyli służbę wojskową. Szczegóły w naszym artykule.
Zatrudnianie cudzoziemców tylko w oparciu o umowę o pracę?
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy zakładający, że obcokrajowcy będą mogli otrzymać pozwolenie na pracę w Polsce tylko w wypadku zatrudnienia na umowę o pracę. Jako argument wymienia się nadużywanie umów cywilnoprawnych przy zatrudnianiu cudzoziemców. Jak takie rozwiązanie może wpłynąć na polski biznes? Więcej szczegółów w artykule PulsHR.
Spada poczucie bezpieczeństwa o etat
Mimo niskiego bezrobocia, nastroje wśród pracowników się pogarszają. Tylko 34% ankietowanych przez CBOS uważa utratę pracy za mało prawdopodobną. Na poczucie bezpieczeństwa wśród pracowników z pewnością wpływają nagłaśniane przez media zwolnienia grupowe, które często dotyczą dużych, rozpoznawalnych koncernów lub spółek skarbu państwa. Przeczytaj artykuł Rzeczpospolitej by dowiedzieć się więcej.
Lepsza sytuacja stażystów na rynku pracy
W ciągu ostatnich kilku lat znacząco poprawiła się sytuacja stażystów na polskim rynku pracy. Coraz mniej ofert stażowych nie przewiduje żadnego wynagrodzenia, a średnie zarobki roczne stażystów oscylują pomiędzy 38 a 53 tysiącami złotych. Poza wynagrodzeniem, stażyści często objęci są też benefitami pozapłacowymi. Po dokładniejsze informacje zapraszamy do lektury artykułu.
Podsumowanie
Zmieniająca się rzeczywistość na rynku pracy wymaga od pracodawców, pracowników i instytucji rządowych elastyczności oraz szybkiej adaptacji do nowych warunków. Wprowadzane przepisy, decyzje na poziomie międzynarodowym oraz nastroje społeczne pokazują, że rynek pracy w Polsce wciąż ewoluuje, reagując na globalne i lokalne zmiany.