II edycja konkursu o Annie Walentynowicz
Anna Walentynowicz była z pochodzenia Ukrainką, ale całe życie to ukrywała. Mimo to jej zasługi dla „Solidarności” i wolnej Polski są nie do przecenienia. Walczyła o godność i prawa człowieka w polskim społeczeństwie. Nazywana matką polskiej „Solidarności” czy „Wałęsą w spódnicy” mawiała:
„Nie mogę obiecać życia bezpieczniejszego, zatrzymania się w walce przeciwko bezprawiu, krzywdzie i poniżeniu. Nie mogę poddać się w walce o godne życie w wolnym kraju”.
Za swoją działalność Anna Walentynowicz była nagrodzona szeregiem medali i odznaczeń, z czego najważniejsze z nich to Order Orła Białego, najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej. Była nagrodzona również amerykańskim medalem Wolności Roosevelta-Trumana. Urodzona we wsi Sienne pod Równem w Ukrainie, zrządzeniem losu trafiła w czasach wojny do Polski. W roku 1945 zamieszkała w Gdańsku. Zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem w 2010.
Dziś mieszkający w Gdańsku Ukraińcy nie muszą ukrywać swojego pochodzenia, wielu z nich znalazło się tu jako uchodźcy po wybuchu rosyjskiej wojny, a Ci, którzy zostali w ojczyźnie – walczą o wolny kraj.
Warto, żeby młode pokolenie przyjrzało się biografii Ukrainki, która odmieniła losy Polski. Życie i działalność Anny Walentynowicz pokazuje, jak skomplikowana była historia powojennej Europy Wschodniej. W 11 rocznicę napaści i 3 rocznicę pełnoskalowej wojny, jaką Rosja wypowiedziała Ukrainie i całemu zachodniemu porządkowi demokratycznemu, jej biografia nabiera szczególnego znaczenia. Chcemy, żeby młode obywatelki i obywatele – zarówno Polacy, jak i Ukraińcy, którzy chodzą do szkół w Trójmieście, znali jej historię i mogli czerpać z niej inspirację. Walentynowicz pochodziła z ukraińskiej rodziny, identyfikowała się jako Polka i tak jest postrzegana w społeczeństwie polskim, a dzięki temu jej osoba jest symbolem wspólnej polskiej i ukraińskiej historii.
Gremi Personal wraz z Fundacją Gremi Personal ogłasza II edycję konkursu na pracę pisemną pod hasłem: Bądź jak Anna Walentynowicz – nie bój się walczyć o demokrację i wolność! Czego może nauczyć mnie credo/historia życia Anny Walentynowicz?
Pierwsza edycja odbyła się rok temu – https://gremi-personal.com/konkurs
Honorowym patronatem konkurs objął Oleksandr Płodystyi, Konsul Ukrainy w Gdańsku
Patronat medialny
Matronat
Konkurs skierowany jest do trójmiejskich uczniów klas 6-8 szkoły podstawowej.
Termin nadsyłania prac od 17 marca do 8 czerwca 2025 na adres konkurs@gremi-personal.com
Wsparcie merytoryczne dla uczniów i nauczycieli zapewnia Europejskie Centrum Solidarności – oprócz zwiedzania w ramach lekcji historii, uczniowie mogą wziąć udział w specjalnym warsztacie jej poświęconym „Anna Walentynowicz. Działaczka”.
Nauczycieli zachęcamy do przeczytania na lekcji wybranych fragmentów z „Walentynowicz. Anna szuka raju” Doroty Karaś i Marka Sterligowa (Wydawnictwo Znak 2020, przykładowe str. 214 – 218 rewizja SB w domu Walentynowicz, inne: str. 198- 204, 206 – 207.