Kobiety z Ukrainy się przekwalifikowują, żeby dostosować się do potrzeb rynku pracy – zachęca je do tego polityka rządu skierowana na zwiększenie zatrudnienia ukraińskich uchodźców. Proaktywnie działają również agencje specjalizujące się na zatrudnieniu obcokrajowców. Gremi Personal, międzynarodowa agencja zatrudnienia – otworzyła ośrodek szkoleniowy dla operatorów wózków widłowych dająca uprawnienia UDT, w którym kobiety mogą kształcić się za darmo.
Już przed wojną Barometr Zawodów Ministerstwa Pracy wskazywał na duże braki w niektórych zawodach, co wojna tylko pogłębiła. Nasza agencja dostarcza pracowników dużym pracodawcom, szczególnie dotkliwy brak odczuliśmy w branży magazynowo – logistycznej – chodzi o operatorów wózków widłowych. Ten zawód mogą wykonywać jedynie specjaliści posiadający uprawnienia UDT. – wyjaśnia Damian Guzman, zastępca dyrektora generalnego Gremi Personal.
Wspólnie z ośrodkiem szkolenia kadr „Odeka” w Bydgoszczy agencja Gremi Personal otworzyła ośrodek szkoleniowy, gdzie można zdobyć zawód operatora wózka widłowego. Szkoła dla kobiet jest bezpłatna. Aby zapewnić maksymalny komfort uczniom zapewnia się zakwaterowanie na czas szkolenia oraz wsparcie dwujęzycznego koordynatora.
Zarobki w tym zawodzie są o 40 proc. większe, niż w przypadku pracy niewykwalifikowanej, więc powoli kobiety zaczynają się zgłaszać. W pierwszych dwóch grupach szkoleniowych byli sami mężczyźni, za to w trzeciej, która zaczyna kurs w drugiej połowie lipca, już mamy 3 kobiety z Ukrainy i liczymy na więcej. Stała praca z pewnymi zarobkami w deficytowym zawodzie jest lepsza, niż dorywcze prace – a takie dotąd wykonują głównie Ukrainki w Polsce, szczególnie teraz, w sezonie turystycznym – mówi Damian Guzman.
Pojawienie się nowych wykwalifikowanych operatorów wózków widłowych z certyfikatem UDT pozwoli uzupełnić braki kadrowe nie tylko w zakładach logistycznych, ale też branży spożywczej, w przemyśle lekkim oraz wielu innych branżach, zwłaszcza w szczycie sezonu.
Rząd w ostatnio podpisanej nowelizacji specustawy dodatkowo uszczelnił rynek pracy, warto więc szukać stabilnego zatrudnienia. Ponadto, skończyła się też kompensacja dla osób, które goszczą u siebie uchodźców wojennych – szukają teraz pracy, najlepiej z zakwaterowaniem.
Nowe przepisy regulują m. in. kwestie pobytowe, dotyczą nauki języka polskiego, edukacji dzieci ukraińskich, pomocy dzieciom z niepełnosprawnościami oraz uszczegóławiają kwestie przyznawania świadczeń społecznych – wszystko po to, żeby ludzie przybyli z kraju ogarniętego wojną mogli uczciwie zarabiać na własne utrzymanie.
Według danych Straży Granicznej, od 24 lutego polską granicę przekroczyło 4,596 mln os. mln os. z Ukrainy. Jak na razie, jedynie 290 tys. z nich otrzymało zatrudnienie dzięki uproszczonej procedurze.
Biuro Prasowe Gremi Personal w Polsce:
+48 508 818 192
m.ksieniewicz@gremi-personal.com
+48 513 516 155
media@gremi-personal.com