Pracownicy fizyczni z Ukrainy i Polski. Nasza moc – rekrutujemy 35 osób dziennie. Nasz klient – firma potrzebująca minimum 10 osób

Pracownicy fizyczni z Ukrainy i Polski

Proces legalizacji pobytu i zatrudnienia obcokrajowca w Polsce

Za różne etapy zatrudnienia odpowiedzialne są różne osoby i organizacji.

Pierwszy etap – rekrutacja pracownika. Na danym etapie wynik zależy tylko od umiejętności prowadzenia rekrutacji i doświadczenia firmy w pracy z obcokrajowcami.


Drugi etap – legalizacja pracy obcokrajowca na terenie Polski. Najbardziej rozpowszechnionym i najczęściej spotykanym dokumentem jest Oświadczenie o powierzeniu pracy obcokrajowcowi, które otrzymać mogą obywatele tylko 6 państw – Ukrainy, Rosji, Białorusi, Mołdowy, Armenii i Gruzji. Obywatele innych krajów mogą pracować w Polsce tylko na podstawie Zezwolenia na pracę. 
Proces legalizacji zaczyna się od tego, że zbieramy wszystkie dane pracownika, potrzebne dla rejestracji Oświadczenia w Powiatowym Urzędzie Pracy. Oświadczenie kosztuje 30 złotych i to właśnie pracodawca powinien zapłacić za niego. Oświadczenie pozwala obcokrajowcowi wyrobić wizę do Polski, na podstawie której on może pracować za granicą przez 6 miesięcy w ciągu 12 kolejnych.
Po tym, jak Oświadczenie będzie gotowe, pracodawca musi go odebrać i wysłać pracownikowi, który z kolei po otrzymaniu dokumentu zacznie wyrabiać wizę.
Na wyznaczanie wizyty w centrum wizowym obcokrajowiec może czekać nawet do 3 miesięcy, zależy to od regionu i sezonu. Później pracownik płaci za rozpatrzenie wniosku w centrum wizowym i składa dokumenty (w tym oświadczenie) na wizę. Na samo wydanie wizy można czekać do 10 dni.
Z ważną wizą i Oświadczeniem, obcokrajowiec może już kupić bilet i przyjechać do Polski w celu podjęcia pracy.

Żeby ostatecznie zalegalizować jego pracę, pracodawca powinien poinformować PUP o podjęciu przez obcokrajowca pracy i zawrzeć z nim umowę w języku zrozumiałym dla niego.

Kontakt

Tomas Bogdevic

Dyrektor Zarządzający

t.bogdevic@gremi-personal.com +(48) 888-512-928

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *